  • Mfr # 5TR18A1E10B8C2P6
  • Zoro # G1002191
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Tilt and Roll Ladder
Platform Height
50 in
Number of Steps
5
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
5TR18A1E10B8C2P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
50 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
80 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
43 in
Step Depth
7 in
Overall Width
20 in
Step Width
16 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Depth
43 in
Base Length
43 in
Reach Height - Maximum
10.8 ft
Base Width
20 in
Caster Diameter
4 in
Details
Item - Rolling Ladder
Tilt and Roll Ladder
Item
Number of Steps
5
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Ladder Tread
Expanded Metal
Climbing Angle
59 Degrees
Color
Yellow
Handrails Included
Yes
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Ladder Actuation
None
Rear Exit
No
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Finish
Powder Coated
Assembled/Unassembled
Assembled
Weight
68 lb
Series
Tilt-n-Roll
Load Capacity - Maximum
450 lb
Casters Included
(2) Rigid
Handrail Type
Double Handrails
Ladder Type
Includes Handrails
Handrails Included
Folding
Not Foldable
Assembly
Assembled
Tread Type
Description
Tilt and Roll Ladder, Material Steel, Platform Height 4.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 6.7 ft, Number of Steps 5, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 43 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation None, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No