  • Mfr # 5TR18A1E10B8D3C1P6
  • Zoro # G1002200
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Tilt and Roll Ladder
Platform Height
50 in
Number of Steps
5
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
5TR18A1E10B8D3C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
50 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
80 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
43 in
Overall Width
20 in
Step Width
16 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Depth
43 in
Base Length
43 in
Caster Diameter
4 in
Reach Height - Maximum
10.8 ft
Base Width
20 in
Details
Item
Tilt and Roll Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
5
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Expanded Metal
Material
Steel
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Climbing Angle
59 Degrees
Ladder Actuation
None
Ladder Tread
Expanded Metal
Handrails Included
Yes
Includes
Removable Rear Chain
Assembled/Unassembled
Assembled
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
Yes
Finish
Powder Coated
Color
Gray
Weight
68 lb
Series
Tilt-n-Roll
Ladder Type
Casters Included
(2) Rigid
Assembly
Assembled
Load Capacity - Maximum
450 lb
Includes Handrails
Handrails Included
Folding
Not Foldable
Handrail Type
Double Handrails
Exit Direction
Forward, Rear
Tread Type
Description
Tilt and Roll Ladder, Material Steel, Platform Height 4.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 6.7 ft, Number of Steps 5, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 43 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation None, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Includes Removable Rear Chain