  • Mfr # 1006R1824A2E10B4AC1P6
  • Zoro # G0996436
Item - Rolling Ladder
All Direction Ladder
Platform Height
60 in
Number of Steps
6
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1006R1824A2E10B4AC1P6
Platform Height
60 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
24 in
Base Depth
46 in
Step Depth
7 in
Step Width
16 in
Overall Width
24 in
Overall Depth
46 in
Base Width
24 in
Reach Height - Maximum
11.6 ft
Caster Diameter
4 in
Base Length
46 in
Item - Rolling Ladder
All Direction Ladder
Number of Steps
6
Step Tread
Rubber Mat
Ladder Tread
Rubber Mat
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Color
Gray
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
95 lb
Tread Type
Antislip
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Description
All Direction Ladder, Material Steel, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Rubber Mat, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 24 in, Base Depth 46 in, Overall Width 24 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No