  • Mfr # 1006R1824A2E10B4C2P6
  • Zoro # G0996445
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
60 in
Number of Steps
6
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1006R1824A2E10B4C2P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
60 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
24 in
Base Depth
46 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Width
24 in
Step Depth
7 in
Step Width
16 in
Overall Depth
46 in
Reach Height - Maximum
11.6 ft
Base Length
46 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
24 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
6
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Rubber Mat
Material
Steel
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Climbing Angle
59 Degrees
Ladder Tread
Rubber Mat
Handrails Included
Yes
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Finish
Powder Coated
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Yellow
Rear Exit
No
Weight
95 lb
Series
Series 1000
Ladder Type
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Tread Type
Antislip
Assembly
Assembled
Folding
Not Foldable
Load Capacity - Maximum
450 lb
Includes Handrails
Handrails Included
Handrail Type
Double Handrails
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Rubber Mat, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 24 in, Base Depth 46 in, Overall Width 24 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No