  • Mfr # 1006R2630A1E30B4AC1P6
  • Zoro # G3493631
/ea
See details
Platform Height
60 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1006R2630A1E30B4AC1P6
Platform Height
60 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
66 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Width
30 in
Overall Depth
46 in
Base Width
30 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
46 in
Step Tread
Expanded Metal
Ladder Tread
Expanded Metal
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
No
Weight
109 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 30 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 66 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No