  • Mfr # 1006R3232A3E20B4C1P6
  • Zoro # G0638876
/ea
See details
Platform Height
60 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1006R3232A3E20B4C1P6
Platform Height
60 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
30 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
56 in
Overall Width
32 in
Step Depth
7 in
Step Width
30 in
Overall Depth
46 in
Base Width
32 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
46 in
Step Tread
Serrated
Ladder Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
No
Weight
128 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 20 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 56 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No