  • Mfr # 1206R1824A2E12B4C1P6
  • Zoro # G2156415
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
60 in
Number of Steps
6
Platform Depth
12 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1206R1824A2E12B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
60 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
16 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
24 in
Base Depth
60 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Width
24 in
Step Width
16 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
60 in
Base Length
60 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
24 in
Reach Height - Maximum
11.6 ft
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
6
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Antislip Vinyl
Material
Steel
Finish
Powder Coated
Assembled/Unassembled
Assembled
Climbing Angle
50 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Handrails Included
Yes
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Color
Gray
Rear Exit
No
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Includes
Ladder Instructions
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Weight
108 lb
Series
Series 1200
Folding
Not Foldable
Load Capacity - Maximum
450 lb
Handrail Type
Double Handrails
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Includes Handrails
Handrails Included
Tread Type
Antislip
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Ladder Type
Assembly
Assembled
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 12 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 24 in, Base Depth 60 in, Overall Width 24 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant