  • Mfr # 1206R2630A1E24B4C1P6
  • Zoro # G9928974
/ea
See details
Platform Height
60 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1206R2630A1E24B4C1P6
Platform Height
60 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
72 in
Step Width
24 in
Overall Width
30 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
60 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
30 in
Base Length
60 in
Step Tread
Expanded Metal
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Assembled
Includes
1 in Crutch Tips
Ladder Tread
Expanded Metal
Weight
123 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 24 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 72 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant