  • Mfr # 1206R2630A2E24B4C1P6
  • Zoro # G3376208
/ea
See details
Platform Height
60 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1206R2630A2E24B4C1P6
Platform Height
60 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
60 in
Overall Width
30 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
60 in
Base Length
60 in
Base Width
30 in
Caster Diameter
4 in
Step Tread
Antislip Vinyl
No
Includes
Ladder Instructions
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Weight
123 lb
Tread Type
Antislip
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 24 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 60 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant