  • Mfr # 1506R1824A3E10B4W4C1P6
  • Zoro # G0998308
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
60 in
Number of Steps
6
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1506R1824A3E10B4W4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
60 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
25 in
Base Depth
72 in
Step Width
16 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Width
25 in
Overall Depth
46 in
Reach Height - Maximum
11.6 ft
Base Width
24 in
Base Length
46 in
Caster Diameter
4 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
6
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Serrated
Material
Steel
Handrails Included
Yes
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
No
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Assembled/Unassembled
Unassembled
Ladder Tread
Serrated
Finish
Powder Coated
Climbing Angle
59 Degrees
Color
Gray
Weight
105 lb
Series
Series 1500
Assembly
Unassembled
Tread Type
Includes Handrails
Handrails Included
Folding
Not Foldable
Handrail Type
Double Handrails
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Load Capacity - Maximum
450 lb
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Ladder Type
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 25 in, Base Depth 72 in, Overall Width 25 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No