  • Mfr # 1506R2630A3E20B4W4C2P6
  • Zoro # G0998448
Platform Height
60 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1506R2630A3E20B4W4C2P6
Platform Height
60 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
31 in
Base Depth
78 in
Step Width
24 in
Overall Width
30 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
46 in
Base Length
46 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
30 in
Step Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Serrated
Color
Yellow
Weight
143 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 31 in, Base Depth 78 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No