  • Mfr # 1506R3232A3E10B4W4C1P6
  • Zoro # G0999050
Platform Height
60 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1506R3232A3E10B4W4C1P6
Platform Height
60 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
30 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
33 in
Base Depth
72 in
Overall Width
32 in
Step Depth
7 in
Step Width
30 in
Overall Depth
46 in
Base Width
32 in
Base Length
46 in
Caster Diameter
4 in
Step Tread
Serrated
Color
Gray
Ladder Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
128 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 33 in, Base Depth 72 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No