  • Mfr # SM17-4-125
  • Zoro # G4860003
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Included
No
Hose Length
125 ft
Hose Inside Dia.
1/2 in
Reel Inlet
1/2 in (F)NPT
Hose Outlet
1/2 in (M)NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SM17-4-125
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Length
125 ft
Hose Inside Dia.
1/2 in
Overall Width
19 in
Overall Height
18 1/2 in
Overall Length
17 in
Hose Outside Dia.
7/8 in
Reel Width
8 in
Swivel Outlet Size
Reel Diameter
5 1/2 in
Swivel Inlet Thread Size
Swivel Outlet Thread Size
Mount Base Height
4 in
Handle Length
3 1/2 in
Swivel Inlet Size
Overall Dimensions
17 in L x 19 in W x 18 1/2 in H
Mount Hole Diameter
Mount Base Width
10 1/4 in
Mounting Hole Center to Center Height
3 in
Details
Hose Included
No
Reel Inlet
1/2 in (F)NPT
Hose Outlet
1/2 in (M)NPT
Finish
Powder Coated
Duty Rating
Medium Duty
Drive Type
Hand Crank
Item
Hand Crank Hose Reel
Color
Black
Swivel Material
Brass
Max. Temp. Rating
225 Degrees F
Max. Pressure Rating
4000 psi
Application
Air, Water, Oil, Washdown, Pressure Washing, Agricultural Spraying, Chemical Fluid Transfer
Mounting
Wall
Bearings
EPDM Bearings
Housing Material
Steel
Seal Type
Viton(R)
HP
None
Hose Ends
Swivel Inlet Gender
Female
Includes Gooseneck
Swivel Inlet Type
NPT
Maximum Operating Temperature
225 Degrees F
Features
Enclosed
Includes Hose
Swivel Outlet Type
NPT
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Hose Capacity
125 ft (1/2 in I.D.)
Base Motion Type
Stationary
Reel Material
Steel
For Dual Hose
Reel Color
Black
Weight
19 lb
Standards
CE
Reel Finish
Powder Coated
Hose Reel Type
Wall Mount Hose Reel
Includes Leader Hose
Maximum Operating Pressure
4,000 psi
Bearing Construction
EPDM
Fasteners Included
Number of Mount Holes
8
Swivel Outlet Gender
Female
Hose Reel Primary Application
Air, Chemical Fluid Transfer, Pest Control, Pressure Washer, Spraying Operation, Washdown, Water
Seal Material
FKM
Description
Hand Crank Hose Reel, Air, Chemical Fluid Transfer, Pest Control, Pressure Washer, Spraying Operation, Washdown, Water, Hose Capacity 125 ft (1/2 in I.D.), 4,000 psi, Overall Height 18 1/2 in, Overall Length 17 in, Overall Width 19 in, Reel Material Steel, Reel Finish Powder Coated, Drive Type Hand Crank, Enclosed No, Includes Hose No, Mounting Location Floor, Truck, Wall, Reel Color Black, Includes Gooseneck No, Hose Reel Type Wall Mount Hose Reel, Swivel Material Brass