- Mfr # TEA52SB4-UCI
- Zoro # G900025223
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
TEA52SB4-UCI
Country of Origin
China
Dimensions
Width
52 in
Height
15.55 in
Details
Number of Blades
4
Number of Speeds
3
Voltage
120V/60 Hz
Includes
Bulb
Blade Pitch
11.5°
Control (Pull Chain, Wall Control, Remote Control, WIFI)
Remote Control
Indoor/Outdoor (options are Indoor; Outdoor; Indoor, Outdoor)
Indoor
Mount Type
Tri-Mount (Flat, Angled, Semi Flush)
Watts
22W
High CFM
3737 cfm
Finish
Satin Brass
Blade Finish
Flat Black/Mesquite
Material
Aluminum; Glass; Plywood; Silicon; Steel; Copper
Description
52" Teana Ceiling Fan in Satin Brass with Remote