  • Mfr # TMPH44BNK5
  • Zoro # G700025225
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Blades
5
Number of Speeds
3
Voltage
120V/60 Hz
Includes
Bulb
Blade Finish
Brushed Nickel/Maple
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TMPH44BNK5
Country of Origin
China
Dimensions
Width
44 in
Height
10.43 in
Details
Number of Blades
5
Number of Speeds
3
Voltage
120V/60 Hz
Includes
Bulb
Blade Finish
Brushed Nickel/Maple
Mount Type
Flush Mount
Finish
Brushed Polished Nickel
Indoor/Outdoor (options are Indoor; Outdoor; Indoor, Outdoor)
Indoor
Material
Aluminum; Glass; Plywood; Silicon; Steel; Copper
High CFM
3843 cfm
Control (Pull Chain, Wall Control, Remote Control, WIFI)
Remote Control
Watts
16W
Blade Pitch
13°
Description
44" Tempo Hugger Ceiling Fan in Brushed Polished Nickel