  • Mfr # 1 NFT250-20
  • Zoro # G4471756
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
(F)NPT Connections
1 in
Max. Operating PSI
20 psi
End to End Length
5 1/2 in
Condensate Capacity Lbs/Hr
2,450 lb/hr
Max. Temp.
450 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1 NFT250-20
Country of Origin
United States
Dimensions
End to End Length
5 1/2 in
Port Connection Size
1 in
Details
Item
Steam Trap
(F)NPT Connections
1 in
Max. Operating PSI
20 psi
Condensate Capacity Lbs/Hr
2,450 lb/hr
Max. Temp.
450 Degrees F
Body Material
Cast Iron
Includes
Integral Strainer
Downstream PSI Range
20 psi
Type
Free Float
Pipe Configuration
Straight
Pressure Air Vent
Releases Air and Non-Condensable Gases that Adversely Affect the Heat Transfer of a Steam System
NPT Outlet
1 in
Application
Manufacturer Series
NFT 250
Includes Air Vent
Air Vent Included
Air Vent Material
Stainless Steel
Float Material
Stainless Steel
Operating Temperature - Maximum
Condensate Capacity
Port Connection Gender
Female
Port Connection Type
NPT
Configuration
In-line
Gasket Material
Graphite Fiber
Resistance Properties
Water Hammer Resistant
Operating Pressure - Maximum
20 psi
Distance Between Inlet and Outlet Port
Maximum Capacity at Maximum Pressure Load
2,450 lb/hr at 20 psi
Allowable Pressure - Maximum
250 psi
Steam Trap Type
Float & Thermostatic
Number of Ports
2
Includes Strainer
Strainer Included
Installation Orientation
Horizontal
Description
Steam Trap, Air Vent Material Stainless Steel, Allowable Pressure - Maximum 250 psi, Allowable Temperature - Minimum Not Applicable, Application Converters, Oil Preheaters, Pressing Machines, Process Equipment, Rotating Drums, Steam Cookers, Steam Heated Vats, Steam Lines, Unit Heaters, Body Material Cast Iron, Condensate Capacity 2,450 lb/hr, Configuration In-line, Distance Between Inlet and Outlet Port 5 1/2 in, Float Material Stainless Steel, Gasket Material Graphite Fiber