  • Zoro # G812530006
/ea
Key Features
Jaw Length
0.406 in
Handle Type
Dipped
Overall Length
9 in
Jaw Width
1.75 in
Material
Alloy Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
729CVN-05
Zoro #
G812530006
UPC #
Country of Origin
India
Dimensions
Jaw Length
0.406 in
Overall Length
9 in
Jaw Width
1.75 in
Overall Width
2 in
Cutting Edge Length
1.25 in
Handle Length
5.5 in
Size
9.25 in
Jaw Thickness
0.59 in