  • Mfr # F25T12/SP35/RS/WM//ECO
  • Zoro # G3780691
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
25 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T12
Color Temperature
3500 K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F25T12/SP35/RS/WM//ECO
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
36 in
Bulb Dia.
1-1/2 in
Details
Item
Linear Fluorescent Bulb
Voltage
120V AC
Watts
25 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T12
Color Temperature
3500 K
Dimmable
No
Lumens
2,025 lm
Rated Life
18,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Bulb Designation
F25T12/SP35/RS/WM/ECO
Shatter-Resistant
No
Bulb Primary Application
General Purpose
Color Rendering Index
73
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Case Quantity
24
Light Appearance
3000 to 3999K, Warm White
CEE Certified
High Output
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards
Bulb Start Type
Rapid
Bulb Minimum Starting Temperature
50 Degrees F
Light Color
White
Color Tuning
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Shape T12, Color Rendering Index 73, Color Temperature 3500K, Lumens 2,025 lm, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Watts 25 W, Voltage 120V AC, Standards Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, Bulb Minimum Starting Temperature 50 Degrees F, Bulb Start Type Rapid, High Output No, Trade Number F25T12/SP35/RS/WM/ECO, Dimmable No, Light Color White