  • Mfr # F96T12HL41HOWMCVG
  • Zoro # G0320890
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
95 W
Bulb Base Type
Recessed Double Contact (R17d)
Bulb Shape
T12
Color Temperature
4100K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F96T12HL41HOWMCVG
Country of Origin
United States
Dimensions
Bulb Dia.
1-1/2 in
Overall Length
96 in
Details
Item
Linear Fluorescent Bulb
Voltage
120V AC
Watts
95 W
Bulb Base Type
Recessed Double Contact (R17d)
Bulb Shape
T12
Color Temperature
4100K
Dimmable
No
Lumens
8,850 lm
Rated Life
12,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Bulb Primary Application
Specialty
Case Quantity
15
Bulb Designation
F96T12HL41HOWMCVG
High Output
Yes
Light Appearance
4000 to 4999K, Cool White
Shatter-Resistant
Yes
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards
CEE Certified
No
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Color Rendering Index
77
Bulb Start Type
Instant
Bulb Minimum Starting Temperature
59 Degrees F
Color Tuning
Light Color
White
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Recessed Double Contact (R17d), Bulb Shape T12, Color Rendering Index 77, Color Temperature 4100K, Lumens 8,850 lm, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant Yes, Watts 95 W, Voltage 120V AC, Standards Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, Bulb Minimum Starting Temperature 59 Degrees F, Bulb Start Type Instant, High Output Yes, Trade Number F96T12HL41HOWMCVG, Dimmable No, Light Color White