  • Mfr # F40T8/SPX30
  • Zoro # G3782082
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
40 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Color Temperature
3000K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
F40T8/SPX30
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Bulb Dia.
1 in
Nominal Length
5 ft
Overall Length
59-1/2 in
Details
Item
Linear Fluorescent Bulb
Voltage
120V AC
Watts
40 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Color Temperature
3000K
Dimmable
No
Lumens
3,350 lm
Rated Life
20,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Bulb Primary Application
General Purpose
Case Quantity
24
CEE Certified
No
ANSI Code
1007-1
Bulb Designation
F40T8/SPX30
High Output
Light Appearance
(3000K & Under) Warm White
Shatter-Resistant
Color Rendering Index
84
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards
Bulb Start Type
Instant
Bulb Minimum Starting Temperature
50 Degrees F
Bulb UL Type
No UL Type
Color Tuning
Light Color
White
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Shape T8, Color Rendering Index 84, Color Temperature 3000K, Lumens 3,350 lm, Light Technology Fluorescent, Nominal Length 5 ft, Shatter-Resistant No, Watts 40 W, Voltage 120V AC, Standards Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, ANSI Code 1007-1, Bulb Minimum Starting Temperature 50 Degrees F, Bulb Start Type Instant, High Output No, Overall Length 59 1/2 in, Rated Life 20,000 hr, Trade Number F40T8/SPX30