  • Mfr # 1090P16-6-620
  • Zoro # G512669112
Key Features
Fixture Type
Down Chandelier
Lamp Quantity
6
Housing Finish
Gold Leaf
Lamp Type
Integrated LED
Energy Star Compliant
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1090P16-6-620
Dimensions
Diameter
16 in
Length
24 in
Details
Fixture Type
Down Chandelier
Lamp Quantity
6
Housing Finish
Gold Leaf
Lamp Type
Integrated LED
Energy Star Compliant
No
Mounting
Cable
Fixture Wattage
50 W
Finish
Glass Color
Clear
Material
Metal
Voltage
120V
Color
Lumens
2600
Installation Location
Indoor
Description
Take years off your home's looks with this modern down chandelier. The Carolina 16 inch LED Chandelier features a gold leaf round canopy holding six quadrilateral clear glass panels. Each panel is designed with a textured metal holder in gold-leaf finish and a textured glass panel, in square or rectangle shape, with integrated LED. Count on this luminaire to drop a high-end look to your space.