  • Mfr # 1090W21-3-269
  • Zoro # G912669293
Key Features
Height
3 in
Fixture Voltage
120V
Lamp Type
Integrated LED
Length
8 in
Housing Material
Metal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1090W21-3-269
Dimensions
Height
3 in
Width
21 in
Length
8 in
Details
Fixture Voltage
120V
Finish
Pewter
Lamp Type
Integrated LED
Housing Material
Metal
Lumens
1560
Color
Pewter
Installation Location
Indoor
Description
The Carolina Pewter 21 inch LED Wall Sconce adds warmth as well as illumination. This wall light will make a serious statement piece as a vanity light. It's elegant, capable of providing radiant light, and it's easy to install and clean. The simple yet sophisticated style, plus the neutral pewter finish, will suit a variety of design themes and home styles.