  • Mfr # 9913P19-3-205
  • Zoro # G512669129
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Fixture Type
Down Chandelier
Lamp Quantity
3
Housing Finish
Brown
Lamp Type
E26
Energy Star Compliant
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
9913P19-3-205
Country of Origin
China
Dimensions
Diameter
19 in
Length
15 in
Details
Fixture Type
Down Chandelier
Lamp Quantity
3
Housing Finish
Brown
Lamp Type
E26
Energy Star Compliant
No
Mounting
Chain
Fixture Wattage
60 W
Finish
Color
Voltage
120V
Material
Metal
Installation Location
Indoor
Description
Change the character of a space with the Litani 3 Light Chandelier. This light fixture displays an interesting form with its 19 inch circular shade crafted in metal and designed with overlapping rectangular frames. The edginess of the angles is balanced by the pendant's round silhouette. Three exposed bulbs radiate a soft glow. This down chandelier will look perfect in the bedroom, living room, office, or dining room.