  • Mfr # 5687C16-11-101
  • Zoro # G912669309
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Finish
Black
Length
16 in
Width
16 in
Lamp Type
Drum Shade Flush Mount
Voltage
120 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
5687C16-11-101
Country of Origin
China
Dimensions
Length
16 in
Width
16 in
Height
9 in
Details
Housing Finish
Black
Lamp Type
Drum Shade Flush Mount
Voltage
120 V
Watts
40 W
Dimmable
Yes (Dimmer Not Included)
Finish
Description
Add an air of elegance to your space with the Medina 7 Light Flush Mount. This dazzling light fixture has a 16 inch drum shade with alternating strands of clear and amber crystals. Ready to update any room with a dose of sophistication, this flush-mounted light source delivers a beautiful glow that creates a perfectly put-together ambiance.