  • Mfr # DGS-1210-28MP
  • Zoro # G014897679
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Manageable
Yes
Networking Standards
IEEE 802.3u, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az
PoE Budget
370 W
Media Type Supported
Twisted Pair, Optical Fiber
Frequency
50 Hz, 60 Hz
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DGS-1210-28MP
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Height
1.7 in
Width
9.8 in
Depth
17.3 in
Details
Manageable
Yes
Networking Standards
PoE Budget
370 W
Media Type Supported
Twisted Pair, Optical Fiber
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Network Technology
1000Base-X, 10/100/1000Base-T
Expansion Slot Type
SFP (mini-GBIC)
Uplink Port
Port/Expansion Slot Details
(4) Gigabit Ethernet Expansion Slot, 2(4) Gigabit Ethernet PoE
Total Number of Network Ports
24
Network (RJ-45)
Power Consumption
33.10 W
Input Voltage
230 V AC, 120 V AC