  • Mfr # DS-SS131612-18-PG/10
  • Zoro # G910064458
/ea
Key Features
Slot Type
Slotted
Strut Channel Size
1-5/8 in x 13/16 in
Material
Steel
Hole Size
20 mm x 5 mm
Hole Spacing
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DS-SS131612-18-PG/10
Country of Origin
United States
Dimensions
Strut Channel Size
1-5/8 in x 13/16 in
Hole Size
20 mm x 5 mm
Length
18 in
Overall Width
1-5/8 in
Overall Height
13/16 in
Thickness
12 ga
Slot Length
20 mm
Slot Width
5 mm
Overall Length
18 in
Details
Item
Single Channel Strut
Slot Type
Slotted
Material
Steel
Hole Spacing
8 mm
Color
Gray
Gauge
12 ga
Finish
Galvanized
Channel Type
Slot Spacing
8 mm
Load Capacity
460 lb
Style
Single
Description
Strut Channel, Slot Type Narrow Slotted, Size 1 5/8 in x 13/16 in, Slot Length 20 mm, Slot Width 5 mm, Overall Length 18 in, Overall Height 13/16 in, Overall Width 1 5/8 in, Steel, Gauge 12 ga, Load Capacity 460 lb, Style Single, Channel Type Slotted, Slot Spacing 8 mm, Thickness 12 ga, Gray, Finish Pre-Galvanized Zinc