  • Zoro # G0440011
/ea
See details
Key Features
Type
With Drive Package
Wheel Dia. (In.)
19 1/8 in
Voltage
230/460
Motor HP
15 hp
Housing Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
7C264
Zoro #
G0440011
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wheel Dia. (In.)
19 1/8 in
Housing Width (In.)
Inlet Dia. (In.)
Dimension Q (In.)
Dimension S (In.)
Dimension B (In.)
1 3/8 in
Dimension F (In.)
Discharge Height (In.)
11 in
Housing Height (In.)
Dimension X (In.)
Dimension D (In.)
Dimension V (In.)
9/16 in
Dimension J (In.)
Dimension T (In.)
Dimension R (In.)
Dimension G (In.)
Dimension C (In.)
11 in
Dimension K (In.)
Dimension P (In.)
Dimension A (In.)
Housing Length (In.)
Discharge Width (In.)
Shaft Dia. (In.)
Dimension N (In.)
7 5/8 in
Dimension M (In.)
30 in
Dimension H (In.)
Wheel Width (In.)
7 in
Dimension L (In.)
Dimension E (In.)
17 in
Housing Depth
Wheel Width
7 in
Outlet Height
11 in
Housing Height
Inlet Diameter
Overall Height
Manufacturer Warranty Length
1 yr Limited
Overall Width
31 in
Shaft Diameter
Overall Depth
Outlet Width
Wheel Diameter
Housing Width
9 in
Details
Item
Blower
Type
With Drive Package
Voltage
230/460
Motor HP
15 hp
Housing Material
Steel
Max. Ambient Temp. (F)
104 Degrees F
CFM @ 7.000-In. SP
#
dBA @ 5 Feet
91 dBA
CFM @ 13.00-In. SP
Wheel Material
Bearing Type
Ball
Rotation
CW
Blower RPM
2,715 RPM
Motor Insulation
Class F
Motor Frame
254T
Motor Type
3-Phase
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
250 Degrees F
Motor Enclosure
Open Dripproof
Full Load Amps
Housing Finish
Gray Baked Polyester Epoxy
Includes
3C107, 3X474, 4GZC4, 583B, 903B, SD178, SK158
Stock No.
3C107
Hz
60
Motor RPM
1,770 RPM
Phase
3
Maximum Inlet Air Temperature
250 Degrees F
Includes Motor
Yes
Airflow @ 10.00 in SP
3,935 cfm
Includes Drive Package
Yes
Drive Type
Belt Drive
Features
Airflow @ 9.000 in SP
4,190 cfm
Airflow @ 11.00 in SP
Number of Discharge Positions
8
Motor Horsepower
Motor Speed
Motor Frame Designation
254T
Wheel Type
Radial
Housing Material Finish
Baked Enamel
Maximum Static Pressure
13 in wc
Nameplate Voltage
230/460V AC
Standards
CE Compliant, CSA Certified, UL Listed
Maximum Ambient Temperature
104 Degrees F
Frequency
60 Hz
Assembly
Unassembled
Sound Level
91 dBA @ 5 ft
Number of Inlets
1
Maximum Fan Speed
Airflow @ 8.000 in SP
Outlet Shape
Rectangular
Number of Speeds
1
Current
36.4/18.2 A
Airflow @ 13.00 in SP
Motor Insulation Class
F
Airflow @ 12.00 in SP
Motor Duty Class
Continuous
For Air Type
Dirty and Dusty
Market
Industrial
Flange Type
Non-Flanged
Housing Color
Gray
Discharge Position
Bottom Horizontal
Resistance Properties
For Damp Environments
OEM Replacement
No
Description
Blower, Wheel Type Radial, Drive Type Belt Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Unassembled, Wheel Diameter 19 1/8 in, Airflow @ 0.000 in SP Not Applicable, Airflow @ 0.100 in SP Not Applicable, Airflow @ 0.125 in SP Not Applicable, Airflow @ 0.250 in SP Not Applicable, Airflow @ 0.375 in SP Not Applicable, Airflow @ 0.400 in SP Not Applicable, Airflow @ 0.500 in SP Not Applicable, Airflow @ 0.750 in SP Not Applicable, Airflow @ 1.000 in SP Not Applicable