  • Zoro # G3001293
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Valve Design
2-Way
Coil Insulation Class
F
Coil Enclosure
NEMA 1X
Safe Working Water Pressure
300 psi
Overall Height
6 9/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
007135
Zoro #
G3001293
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height
6 9/32 in
Overall Length
5 1/4 in
Nominal Pipe Size
1 1/2 in
Orifice Diameter
1 1/2 in
Details
Valve Design
2-Way
Coil Insulation Class
F
Coil Enclosure
NEMA 1X
Item
Solenoid Valve Less Coil
Safe Working Water Pressure
300 psi
Body Material
Brass
Airflow
550 to 3300 scfm
Flow Range
55.9 to 395 gpm
Operation Type
Pilot Operated
For Use With
Dayton Solenoid Coils
Seal Material
NBR
Application
Dental Equipment, Humidifiers, Instrumentation, Vending Machines, Water Treatment, Welding Equipment
Standards
UL Listed
Fluid Temperature - Maximum
180 Degrees F
Compatible with Brand
Dayton
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum
250 psi
Operating Pressure Differential - Minimum
5 psi
Valve Positions
2-Position
Airflow - Maximum
3,300 scfm
Operating Pressure Differential Hot Water - Maximum
Not Rated
Operating Pressure Differential Water - Maximum
250 psi
Outlet Connection Type
FPT
Valve Body Style
Straight
Environmental Rating
Indoor, Outdoor
Mounting Orientation
Horizontal or Vertical
For Media
Air, Light Oil, Steam, Water
Inlet Connection Type
FPT
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Valve Ways
Operating Pressure Differential Light Oil - Maximum
250 psi
Coefficient of Volume (Cv)
25
Operating Pressure Differential Steam - Maximum
Not Rated
Thread Type
Operating Pressure Differential - Maximum
250 psi
Description
Solenoid Valve Body, Valve Ways 2-Way, Valve Positions 2-Position, Valve Starting Configuration Normally Closed, Body Material Brass, Nominal Pipe Size 1 1/2 in, Orifice Diameter 1 1/2 in, Coefficient of Volume (Cv) 25, Operating Pressure Differential - Minimum 5 psi, Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum 250 psi, Operating Pressure Differential Water - Maximum 250 psi, Fluid Temperature - Maximum 180 Degrees F, Environmental Rating Indoor, Outdoor