  • Zoro # G8734022
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Input Voltage - Transformer
277V AC
Output Voltage
24V AC
Power Rating
50 VA
Phase
1
Mounting - Transformer
Foot
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
31EH66
Zoro #
G8734022
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
4.02 in
Overall Width
3 in
Overall Depth
2.96 in
Manufacturers Warranty Length
20 yr
For Fuse Diameter
7/16 in
For Fuse Length
1 1/2 in
Details
Item
Control Transformer
Input Voltage - Transformer
277V AC
Output Voltage
24V AC
Power Rating
50 VA
Phase
1
Mounting - Transformer
Foot
Hz - Electrical
50/60 Hz
Green Environmental Attribute
Does Not Contain PVC
Protective Device
Primary and Secondary Fuse
Enclosure Style - Transformer
Encapsulated
Standards
cUL Listed, UL Listed
Enclosure Finish
No Finish
Fused
Yes
Includes
Factory Installed Secondary Fuse Clip, Primary Fuse Block
For Fuse Class
CC
Temperature Rise
55°C
Description
Control Transformer, Input Voltage - Transformer 277V AC, Output Voltage - Transformer 24V AC, VA Rating - Transformer 50 VA, Protective Device Primary and Secondary Fuse, Enclosure Style - Transformer Encapsulated, Mounting - Transformer Foot, Phase - Electrical 1, Hz - Electrical 50 Hz, 60 Hz, Temp. Rise 55 Degrees C, Enclosure Finish No Finish