  • Zoro # G1469264
/ea
Key Features
Coil Voltage
24V AC
Series
Compact
Number of Poles
2
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
50 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
6GNV1
Zoro #
G1469264
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width
2.17 in
Depth
3.41 in
Height
2.64 in
Overall Depth
3.19 in
Mounting Hole Distance - Width
1.61 in
Overall Height
2.32 in
Mounting Hole Distance - Height
1.63 in
Overall Width
1.97 in
Details
Item
Definite Purpose Magnetic Contactor
Coil Voltage
24V AC
Series
Compact
Number of Poles
2
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
50 A
Full Load Current - Inductive
40 A
Phase
1
Terminal Connection Type
Box Lug
Standards
CE, cRUus
Action
HP @ 1 Phase - 230V
3
Reversing
No
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Enclosure Type
Open
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Number of Terminals
6
Response Time
20 msec
Contact Material
Silver Tin Oxide
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Not Rated
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Not Rated
Mounting Style
Through Panel
Maximum Voltage Rating
600V AC
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Frequency
50/60 Hz
Mechanical Operating Durability
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Locked Rotor Load
160 A @ 600V AC, 200 A @ 480V AC, 240 A @ 240/277V AC
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Number of Normally Open Main Contacts
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Mounting Postion
Horizontal, Vertical
Electrical Operating Durability
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Number of Normally Closed Main Contacts
0
Status Indicator
Mechanical Flag
Description
  • Coil Voltage: Rated for operation within the specified coil voltage range of 24V AC.
  • Frequency: Compatible with electrical cycles per second measured at a frequency of 50/60 Hz
  • Full Load Amps-Inductive & Resistive: Rated for handling specified maximum currents continuously when controlling inductive loads (40 A) or resistive/heating loads (50 A).