  • Zoro # G2724416
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Roof Ventilators
Downblast Ventilator
Drive Package With Motor Included
Yes
Duty Rating - Roof Ventilators
Standard
Drive Type - Roof Ventilators
Belt Drive
Mounting Location - Roof Ventilators
Roof
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2RB60
Zoro #
G2724416
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Base Size - Roof Ventilators
19 in x 19 in
Base Height
1 3/4 in
Base Width
19 in
Shaft Dia. Wheel End
3/4 in
Base Square Size - Roof Ventilators
19" x 19"
Dimension A
19 in
Base Length
19 in
Overall Height
26 5/8 in
Dimension B
24 3/8 in
Overall Dia.
Dimension D
4 3/8 in
Dimension C
Wheel Dia.
11 in
Overall Width
Overall Length
Damper Size
12 x 12 in
Housing Width
24.4 in
Overall Diameter
Cutout Length
14.5 in
Propeller Shaft Diameter
3/4 in
Cutout Size
14.5 in L x 14.5 in W
Wheel Diameter
11 in
Housing Length
24.4 in
Details
Item - Roof Ventilators
Downblast Ventilator
Yes
Duty Rating - Roof Ventilators
Standard
Drive Type - Roof Ventilators
Belt Drive
Roof
Number of Speeds
1
Voltage - Roof Ventilators
115V AC/208V AC/230V AC
Motor HP - Roof Ventilators
1/4 hp
CFM @ 0.000-In. SP
856
Motor Voltage
115/208/230
CFM @ 0.375-In. SP
748
Max. BHP
0.19 hp
11.5
Drive Package Included
710
Wheel Type
Backward Inclined
630
Drive Type
785
Includes
NEMA 1 Junction Box
511
821
Recommended 8 In. Fixed Curb Item No.
4HX38
Adj. 12 3/8"H Roof Curb Stock No.
2ZV82
581
669
Phase
1
Housing Material
Aluminum
Hz
60
Wheel Material
Aluminum
Motor HP
1/4
Speed Controllable
No
Adj. 6 3/8"H Roof Curb Stock No.
4c453
Agency Compliance
AMCA Sound & Air, CSA Certified Motor, UL/cUL 705
Assembled/Unassembled
Assembled
Mounting Location
Recommended 12 In. Fixed Curb Item No.
2RB75
RPM
1710
Max. Operating Amps
Item
Centrifugal Downblast Roof Exhaust Fan
Max. Inlet Temp.
180 Degrees
Bearing Type
Sealed Pillow Block
Standards
AMCA Sound and Air, CSA, UL/cUL 705
Features
Application
Industrial and Commercial Applications
Mount Type
Roof Curb
For High-Static Pressure Applications
No
Exhaust Airflow @ 0.125 in SP
821 cfm
Safety Features
Birdscreen, Windband
Motor Enclosure
Open Dripproof
For Air Type
Clean Air
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
856 cfm
Brake Horsepower
19/100 hp
Sound Level
10.5 sones @ 1.000 in SP and 5 ft, 10.6 sones @ 0.875 in SP and 5 ft, 10.9 sones @ 0.750 in SP and 5 ft, 11.2 sones @ 0.625 in SP and 5 ft, 11.5 sones @ 0.500 in SP and 5 ft, 11.9 sones @ 0.375 in SP and 5 ft, 12.1 sones @ 0.250 in SP and 5 ft, 12.3 sones @ 0.125 in SP and 5 ft, 12.5 sones @ 0.000 in SP and 5 ft
Maximum Inlet Air Temperature
180 Degrees F
Exhaust Airflow @ 0.375 in SP
748 cfm
Maximum Ambient Temperature
180 Degrees F
Electrical Connection
Power Cord
Compatible Curb Manufacturer Part Number
2RB75, 2ZV82, 4C453, 4C670, 4HX38, 4HX46
Resistance Properties
Weather Resistant
Housing Material Fabrication
Spun
Motor Speed
1,725 RPM
Motor Location
Out of Airstream
Includes Motor
High-Efficiency Motor
Spark Resistant Construction Type
A
Assembly
Assembled
Includes Drive Package
Current
6.2/2.8 to 3.1 A
Motor Horsepower
1/4 hp
Airflow @ 0.000 in SP
856 cfm
Exhaust Airflow @ 0.250 in SP
785 cfm
Maximum Static Pressure
1 in wc
Base Shape
Square
Maximum Fan Speed
1,710 RPM
Frequency
60 Hz
Nameplate Voltage
115/208-230V AC
Exhaust Airflow @ 0.500 in SP
710 cfm
Description
Centrifugal Downblast Roof Exhaust Fan, Drive Type Belt Drive, Assembly Assembled, Wheel Diameter 11 in, Base Diameter Not Applicable, Base Length 19 in, Base Width 19 in, Base Shape Square, Nameplate Voltage 115/208-230V AC, Phase 1, Motor Horsepower 1/4 hp, Exhaust Airflow @ 0.000 in SP 856 cfm, For High-Static Pressure Applications No, High-Efficiency Motor No, For Air Type Clean Air, Includes Drive Package Yes, Includes Motor Yes, Mounting Location Roof, Maximum Static Pressure 1 in wc