  • Zoro # G1312087
/ea
See details
Key Features
Item - Roof Ventilators
Exhaust Ventilator
Drive Type - Roof Ventilators
Belt Drive
Drive Package With Motor Included
Yes
Base Size - Roof Ventilators
50 1/2 in x 50 1/2 in
Blade Dia.
42 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
7A882
Zoro #
G1312087
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Base Size - Roof Ventilators
50 1/2 in x 50 1/2 in
Blade Dia.
42 in
Dimension A (In.)
50-1/2
Dimension D
38 in
Dimension B
44 1/4 in
Dimension E (In.)
49 5/8
Base Square Size - Roof Ventilators
50-1/2" x 50-1/2"
Base Height (In.)
1.75 in
Overall Dia. (In.)
52 in
Dimension E
49 5/8 in
Base Length (In.)
Dimension A
Dimension C
20 in
Dimension D (In.)
38
Dimension C (In.)
20
Overall Height (In.)
38 in
Shaft Dia. Sheave End (In.)
1.25 in
Shaft Dia. Propeller End (In.)
1.25 in
Dimension B (In.)
Base Width (In.)
Housing Width
49.6 in
Housing Length
49.6 in
Overall Width
Overall Depth
Propeller Shaft Diameter
1 1/4 in
Blade Diameter
42 in
Overall Height
38 in
Base Height
1 3/4 in
Base Length
Base Width
Overall Diameter
Details
Item - Roof Ventilators
Exhaust Ventilator
Drive Type - Roof Ventilators
Belt Drive
Yes
Voltage - Roof Ventilators
208V AC/220V AC/440V AC
Phase
3
Motor HP
5 hp
CFM @ 0.000-In. SP
Bearing Type
Regreasable Pillow Block
Adj. 12 3/8"H Roof Curb Stock No.
2ZV86
CFM @ 0.675-In. SP
Motor HP Range
1/2 to 5
Housing Material
Steel
Fan RPM
718
Drive Package Included
Stock No.
7A882
Speed Controllable
No
Drive Type
Type
Axial Upblast
Motor Voltage
Agency Compliance
UL/cUL 705 Listed
Item
Axial Upblast Roof Exhaust Fan
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Fan-Cooled (TEFC)
14,105 cfm
Motor Hz
60
Max. BHP
5.98 hp
39 sones
Recommended 12 In. Fixed Curb Item No.
3AZJ5
Adj. 6 3/8"H Roof Curb Stock No.
3C216
CFM Range
12,446 to 32,495
Requires
Roof Curb for New Installations
Mounting Location
Roof
Assembled/Unassembled
Unassembled
RPM Range
275 to 718
Propeller Material
Steel
49 sones
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
120 Degrees F
Brake Horsepower
5 49/50 hp
Resistance Properties
Weather Resistant
Safety Features
Reinforced Windband
Maximum Static Pressure
3/4 in wc
For High-Static Pressure Applications
No
Features
Lifting Lugs are Provided
Standards
AMCA Sound and Air, UL/cUL 705
Exhaust Airflow @ 0.125 in SP
30,584 cfm
High-Efficiency Motor
Motor Enclosure
Totally Enclosed Fan Cooled
For Air Type
Clean Air
Maximum Inlet Air Temperature
120 Degrees F
Motor Speed
718 RPM
Electrical Connection
Power Cord
Includes Motor
Exhaust Airflow @ 0.100 in SP
Housing Finish
Galvanized
Application
Frequency
60 Hz
Exhaust Airflow @ 0.375 in SP
Airflow @ 0.000 in SP
Exhaust Airflow @ 0.500 in SP
Assembly
Unassembled
Mount Type
Roof Curb
Number of Speeds
1
Maximum Fan Speed
718 RPM
Nameplate Voltage
208-230/460V AC
Number of Blades
5
Includes
Drive Package
Compatible Curb Manufacturer Part Number
2ZV86, 3AZJ5, 3C216
Includes Drive Package
Blade Design
Swept Steeply Pitched
Base Shape
Square
Blade Material
Exhaust Airflow @ 0.250 in SP
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
Sound Level
39.0 sones @ 0.000 in SP and 5 ft, 39.0 sones @ 0.125 in SP and 5 ft, 39.0 sones @ 0.500 in SP and 5 ft, 41.0 sones @ 0.375 in SP and 5 ft, 42.0 sones @ 0.250 in SP and 5 ft, 43.0 sones @ 0.625 in SP and 5 ft, 46.0 sones @ 0.750 in SP and 5 ft
Motor Horsepower
5 hp
Current
14.4-13.0/6.4 A
Spark Resistant Construction Type
A
Description
Axial Upblast Roof Exhaust Fan, Includes Motor Yes, Includes Drive Package Yes, Drive Type Belt Drive, Base Diameter Not Applicable, Base Length 50 1/2 in, Base Width 50 1/2 in, Base Shape Square, Nameplate Voltage 208-230/460V AC, Phase 3, Motor Horsepower 5 hp, High-Efficiency Motor No, For High-Static Pressure Applications No, Motor Enclosure Totally Enclosed Fan Cooled, Blade Diameter 42 in, For Air Type Clean Air, Maximum Static Pressure 3/4 in wc