  • Zoro # G3200005
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
With Drive Package
Voltage
115/208-230
Motor HP
2 hp
Dimension D (In.)
16 in
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
104 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
7AL74
Zoro #
G3200005
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Dimension D (In.)
16 in
Frame Height (In.)
32 in
Frame Depth (In.)
19 3/4 in
Frame Width (In.)
32 in
Dimension B (In.)
32 in
Wheel Dia. (In.)
22 in
Dimension G (In.)
9/16 in
Shaft Centerline Height (In.)
16 in
Dimension E (In.)
11 3/4 in
Dimension K (In.)
Shaft Dia. (In.)
Dimension H (In.)
4 in
Dimension F (In.)
8 1/4 in
Dimension C (In.)
Dimension A (In.)
32 in
Inlet Diameter
Frame Width
32 in
Rough Opening Height
32 in
Frame Depth
19.7 in
Shaft Diameter
1 5/8 in
Shaft Centerline Height
16 in
Wheel Diameter
22 in
Rough Opening Width
32 in
Frame Height
32 in
Details
Item
Plenum Fan
Type
With Drive Package
Voltage
115/208-230
Motor HP
2 hp
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
104 Degrees F
CFM @ 1.250-In. SP
4,733 cfm
CFM @ 0.250-In. SP
5,934 cfm
Mounting Position
Horizontal
Shaft Extension Beyond Frame (In.)
4 in
Max. Wheel RPM
2,200 RPM
Full Load Amps
Agency Compliance
AMCA
CFM @ 1.75-In. SP
Remarks
Belt Provided is for Typical Motor Mounting Location
Max. BHP
1.976 hp
Phase
1
Motor Type
Capacitor-Start Capacitor-Run
Fan RPM
1,191 RPM
17.1 sones
Frame Material
Steel
Frame Finish
Baked Enamel
Motor RPM
Assembled/Unassembled
Unassembled
Wheel Material
Steel
19.6 sones
Hz
60 Hz
Bearing Type
Ball
Max. Ambient Temp. (F)
Motor Enclosure
Open Dripproof
Includes
Drive Package
Airflow @ 1.250 in SP
Airflow @ 0.500 in SP
Mounting Orientation
Horizontal
Airflow @ 0.250 in SP
Frame Material Finish
Baked Enamel
Shaft Extension Beyond Frame
4 in
Frequency
60 Hz
Airflow @ 0.750 in SP
Maximum Ambient Temperature
Current
20.2/10.7-10.1 A
Drive Type
Belt Drive
Assembly
Unassembled
Airflow @ 0.000 in SP
Nameplate Voltage
115/208-230V AC
Maximum Static Pressure
2 in wc
Sound Level
17.1 sones @ 0.250 in SP and 5 ft, 19.6 sones @ 1.500 in SP and 5 ft
Wheel Type
Backward-Curved
Maximum Fan Speed
Standards
AMCA Certified
Maximum Inlet Air Temperature
Features
Airflow @ 1.500 in SP
Includes Drive Package
Yes
Airflow @ 2.000 in SP
Airflow @ 1.000 in SP
Maximum Motor Speed
Airflow @ 1.75 in SP
Motor Horsepower
Description
Plenum Fan, Wheel Type Backward-Curved, Drive Type Belt Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Unassembled, Wheel Diameter 22 in, Airflow @ 0.000 in SP 6,179 cfm, Airflow @ 0.250 in SP 5,934 cfm, Airflow @ 0.500 in SP 5,689 cfm, Airflow @ 0.750 in SP 5,410 cfm, Airflow @ 1.000 in SP 5,106 cfm, Airflow @ 1.250 in SP 4,733 cfm, Airflow @ 1.500 in SP 4,335 cfm, Airflow @ 1.75 in SP 3,872 cfm, Airflow @ 2.000 in SP 3,229 cfm, Maximum Static Pressure 2 in wc