  • Zoro # G2620222
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Ratio
50:1
Input RPM
1750 rpm
Bore Dia.
5/8"
Nominal Output RPM
35 RPM
Standards
AGMA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
4Z731
Zoro #
G2620222
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
5/8"
Output Shaft Dia.
1 1/4 in
Dimension U
1 1/4 in
Output Shaft Diameter
Input Shaft Diameter
5/8 in
Details
Item
Speed Reducer
Nominal Ratio
50:1
Input RPM
1750 rpm
Nominal Output RPM
35 RPM
Standards
AGMA
Max. Output Torque
895 in-lb
Worm Gear Material
Bronze
Mounting
Any Position Except Input Motor Shaft Up
Lubrication
Klubersynth UH1 6-460
Pinion Material
Hardened Steel
Gear Material
Hardened Steel, Manganese Bronze
Output Torque @ 3/4 HP
572 in-lb
Reducer Model No.
83999
Finish
Powdered Epoxy Paint
Solid/Hollow Output Shaft
Solid
Output Torque @ 1/2 HP
356 in-lb
Number of Stages
1
Duty
Standard
Bearings
Ball
Seal Type
Double Lip
Worm Center Distance
2.62 in
Output Torque @ 1 HP
895 in-lb
Rotation
CW/CCW
Frame
56c
Overhung Load
1,300 lb
Speed Reducer Type
C-Face
Gear Type
Worm
Output Torque @ 1/40 HP
3600 in.-lb.
Shaft Orientation
Right Angle
Max. Input HP
0.75 hp
Single/Double Output/Universal
Single Output
Housing Material
Cast Iron
Application
Speed Reducer
Input Connection Type
C-Face
Maximum Input Speed
Mounting Orientation
Any Angle
Gear Ratio
Maximum Output Torque
895 in-lb
Motor Frame Designation
56C
Housing Material Finish
Powdered Epoxy Paint
Bearing Type
Ball, Tapered Roller
Maximum Output Speed
Output Shaft Type
Keyed
Overhung Load Capacity
150 lb
Maximum Input Horsepower
0.75 hp
Description
Speed Reducer, Input Connection Type C-Face, Gear Type Worm, Output Shaft Type Keyed, Maximum Output Speed 35 RPM, Motor Frame Designation 56C, Worm Center Distance 2.62 in, Gear Ratio 50:1, Rotation CW/CCW, Maximum Input Horsepower 0.75 hp, Maximum Output Torque 895 in-lb, Overhung Load Capacity 150 lb, Mounting Orientation Any Angle, Housing Material Cast Iron, Application Speed Reducer, Bearing Type Ball, Tapered Roller, Gear Material Hardened Steel, Manganese Bronze