  • Mfr # 89104CASLL
  • Zoro # G210724786
/ea
Key Features
Length
89" - 104"
Color
Silver
Material
Steel & Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
89104CASLL
Country of Origin
China
Dimensions
Length
89" - 104"
Details
Color
Silver
Material
Steel & Aluminum
Description
89in - 104in Steel And Aluminum Cargo Load BarExtensive traveling can cause your freight to shift, leading to cargo damage. So whether you are a professional mover, cargo transport company, or a homeowner looking to move his/her goods, you will benefit from a steel cargo bar that will keep your items safe. A cargo load lock bar is perfectly simple to use and takes less than a minute to mount onto the walls of an enclosed truck or trailer.The simplicity of using load locks makes it an ideal choice to use for all your transporting needs. Cargo load bars are guaranteed protection for your freight while traveling and they can be placed to organize a trailer full of separate deliveries.Using A Load Securement Bar In Enclosed TrailersUnlike tie-down straps, trailer load bars are fixed once mounted. This load lock bar is made of steel and aluminum for the ideal combination of durability and buoyancy. It has a 1.5in diameter tubular bar with 2in x 4in square rubber suction foot pads at each end that firmly fasten onto parallel trailer walls to lock your cargo in place.
  • •Steel and aluminum construction is strong, yet light-weight
  • •Ratchets tight, with rubber pads for a secure hold
  • •Adjustable Length: 89" - 104"