  • Mfr # 1802108.5TCN
  • Zoro # G400473906
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
180 mm
Outside Dia.
210 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
50 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1802108.5TCN
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
180 mm
Outside Dia.
210 mm
Width
8.5 mm
Overall Width
8.5 mm
Inside Diameter
180 mm
Outside Diameter
210 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TCN
Max. Pressure
50 psi
Standards
DIN 3760
Maximum Pressure
140 psi
Spring Reinforcement
Yes
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Number of Lips
2
For Fluid Type
Case Coating
None
System of Measurement
Metric
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Contact Type
Contact Seal
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCN, Inside Diameter 180 mm, Outside Diameter 210 mm, Overall Width 8.5 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 140 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None