  • Mfr # 36040020TF
  • Zoro # G600475946
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
360 mm
Outside Dia.
400 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
36040020TF
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
360 mm
Outside Dia.
400 mm
Width
20 mm
Overall Width
20 mm
Outside Diameter
400 mm
Inside Diameter
360 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Dual Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TF
Max. Pressure
7 psi
Contact Type
Contact Seal
Maximum Pressure
7 psi
Spring Reinforcement
Yes
Number of Lips
2
System of Measurement
Metric
Case Coating
None
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TF, Inside Diameter 360 mm, Outside Diameter 400 mm, Overall Width 20 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal