  • Mfr # 11013012TC
  • Zoro # G6134637
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
110 mm
Outside Dia.
130 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
11013012TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
110 mm
Outside Dia.
130 mm
Width
12 mm
Inside Diameter
110 mm
Outside Diameter
130 mm
Overall Width
12 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
2
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Surface Speed
999 mps
Contact Type
Contact Seal
Maximum Temperature
250 Degrees F
Standards
DIN 3760
System of Measurement
Metric
Case Coating
None
Maximum Pressure
7 psi
Spring Reinforcement
Yes
For Fluid Type
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Spring Type
Garter
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 110 mm, Outside Diameter 130 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None