  • Mfr # 11514513SCV
  • Zoro # G7750200
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
115 mm
Outside Dia.
145 mm
Width
13 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
11514513SCV
Inside Dia.
115 mm
Outside Dia.
145 mm
Width
13 mm
Outside Diameter
145 mm
Inside Diameter
115 mm
Overall Width
13 mm
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Number of Lips
1
Maximum Pressure
10 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 115 mm, Outside Diameter 145 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal