  • Mfr # 12014512TC
  • Zoro # G7750307
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
120 mm
Outside Dia.
145 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
12014512TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
120 mm
Outside Dia.
145 mm
Width
12 mm
Overall Width
12 mm
Outside Diameter
145 mm
Inside Diameter
120 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
2
Contact Type
Contact Seal
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
For Fluid Type
Case Coating
None
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Type
Garter
Maximum Pressure
7 psi
System of Measurement
Metric
Standards
DIN 3760
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 120 mm, Outside Diameter 145 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None