  • Mfr # 124.84146.210.95SC
  • Zoro # G5908968
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
124.84 mm
Outside Dia.
146.2 mm
Width
10.95 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
124.84146.210.95SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
124.84 mm
Outside Dia.
146.2 mm
Width
10.95 mm
Inside Diameter
4.915 in
Outside Diameter
5.756 in
Overall Width
0.431 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Pressure
7 psi
Spring Type
Garter
Number of Lips
1
Standards
DIN 3760
Contact Type
Contact Seal
Spring Reinforcement
Yes
For Fluid Type
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
System of Measurement
Inch
Case Coating
None
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 4.915 in, Outside Diameter 5.756 in, Overall Width 0.431 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None