  • Mfr # 13015012TC
  • Zoro # G6134409
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
130 mm
Outside Dia.
150 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
13015012TC
Inside Dia.
130 mm
Outside Dia.
150 mm
Width
12 mm
Inside Diameter
130 mm
Outside Diameter
150 mm
Overall Width
12 mm
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Pressure
7 psi
Spring Type
Garter
Number of Lips
2
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Standards
DIN 3760
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
System of Measurement
Metric
For Fluid Type
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 130 mm, Outside Diameter 150 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None