  • Mfr # 142.87168.2712.7SC
  • Zoro # G5929301
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
142.87 mm
Outside Dia.
168.27 mm
Width
12.7 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
142.87168.2712.7SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
142.87 mm
Outside Dia.
168.27 mm
Width
12.7 mm
Overall Width
0.5 in
Outside Diameter
6.625 in
Inside Diameter
5.625 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Type
Garter
For Fluid Type
Maximum Surface Speed
999 mps
System of Measurement
Inch
Contact Type
Contact Seal
Maximum Pressure
7 psi
Spring Reinforcement
Yes
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Temperature
250 Degrees F
Number of Lips
1
Standards
DIN 3760
Case Coating
None
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 5.625 in, Outside Diameter 6.625 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None