  • Mfr # 14518012TC
  • Zoro # G6134165
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
145 mm
Outside Dia.
180 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
14518012TC
Inside Dia.
145 mm
Outside Dia.
180 mm
Width
12 mm
Inside Diameter
145 mm
Outside Diameter
180 mm
Overall Width
12 mm
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
2
System of Measurement
Metric
For Fluid Type
Standards
DIN 3760
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Yes
Spring Type
Garter
Contact Type
Contact Seal
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 145 mm, Outside Diameter 180 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None