  • Mfr # 16020012TCV
  • Zoro # G7750779
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
160 mm
Outside Dia.
200 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
16020012TCV
Inside Dia.
160 mm
Outside Dia.
200 mm
Width
12 mm
Inside Diameter
160 mm
Overall Width
12 mm
Outside Diameter
200 mm
Seal Type
Dual Lip Seal
Design Code
TCV
Number of Lips
2
Maximum Pressure
10 psi
Yes
Maximum Surface Speed
999 mps
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 160 mm, Outside Diameter 200 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal