  • Mfr # 16020015SCV
  • Zoro # G7750751
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
160 mm
Outside Dia.
200 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
16020015SCV
Inside Dia.
160 mm
Outside Dia.
200 mm
Width
15 mm
Outside Diameter
200 mm
Overall Width
15 mm
Inside Diameter
160 mm
Seal Type
Single Lip Seal
Design Code
SCV
Number of Lips
1
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Pressure
10 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 160 mm, Outside Diameter 200 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal