  • Mfr # 17020012SCV
  • Zoro # G7750815
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
170 mm
Outside Dia.
200 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Number of Lips
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
17020012SCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
170 mm
Outside Dia.
200 mm
Width
12 mm
Inside Diameter
170 mm
Overall Width
12 mm
Outside Diameter
200 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Number of Lips
1
Maximum Surface Speed
999 mps
Contact Type
Contact Seal
Spring Reinforcement
Yes
Case Coating
None
Maximum Pressure
10 psi
System of Measurement
Metric
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 170 mm, Outside Diameter 200 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal