  • Mfr # 17020012TCV
  • Zoro # G7750867
/ea
Free Shipping & Returns
Inside Dia.
170 mm
Outside Dia.
200 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Outside Diameter
200 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
17020012TCV
Inside Dia.
170 mm
Outside Dia.
200 mm
Width
12 mm
Outside Diameter
200 mm
Overall Width
12 mm
Inside Diameter
170 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCV
Number of Lips
2
Maximum Pressure
10 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 170 mm, Outside Diameter 200 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal