  • Mfr # 18021015TC
  • Zoro # G6133779
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
180 mm
Outside Dia.
210 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
18021015TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
180 mm
Outside Dia.
210 mm
Width
15 mm
Inside Diameter
180 mm
Outside Diameter
210 mm
Overall Width
15 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
2
Maximum Temperature
250 Degrees F
System of Measurement
Metric
Contact Type
Contact Seal
For Fluid Type
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Type
Garter
Standards
DIN 3760
Case Coating
None
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 180 mm, Outside Diameter 210 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None