  • Mfr # 20523016SC
  • Zoro # G5916659
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
205 mm
Outside Dia.
230 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
20523016SC
Inside Dia.
205 mm
Outside Dia.
230 mm
Width
16 mm
Inside Diameter
205 mm
Outside Diameter
230 mm
Overall Width
16 mm
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Pressure
7 psi
Spring Type
Garter
Contact Type
Contact Seal
For Fluid Type
Standards
DIN 3760
Metric
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 205 mm, Outside Diameter 230 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None